Okradanie

Jeśli brakuje ci w plecaku czegoś, co przed chwilą tam było… jakiś czek, jakaś piękna broń… pamiętaj, wcale nie musiałeś tego zgubić, by znikło.

Na Nelderim wprowadziliśmy pewne modyfikacje w tej umiejętności, aby uczynić ją bardziej atrakcyjną dla graczy oraz bardziej realistyczną w stosowaniu. Nowością jest możliwość okradania zwłok zabitych potworów, tak jak by to był plecak jakiejś postaci.

Szansa na udaną kradzież przedmiotu w każdym przypadku zależy od wartości umiejętności Okradanie i wagi przedmiotu, który chcemy ukraść oraz rośnie wraz z przyrostem umiejętności.

Umiejętności można używać na różnych celach w dwojaki sposób: losowo i dokładnie. Losowo używamy klikając na plecak gracza lub na zamknięte ciało potwora. Taka kradzież może nie dojść do skutku jeżeli losowo wybrany przedmiot okaże się zbyt ciężki. Dokładnie kradniemy wtedy, gdy zajrzymy do plecaka lub ciała potwora za pomocą umiejętności Zaglądanie. Jeżeli uda się zajrzeć, możemy po użyciu wskazać konkretny przedmiot, który chcemy sobie przywłaszczyć.

Podczas okradania istnieje szansa na to, że zostaniemy przyłapani. Skutkuje to odkryciem postaci jeżeli była schowana w cieniu oraz nadaniem statusu kryminalisty. Jeżeli kradzież nie zostanie zauważona, złodziej ukryty w cieniu nigdy nie zostanie odkryty. Szansa na przyłapanie zależy od wartości sumy umiejętności Okradanie, Zaglądanie, Ukrywanie się oraz Skradanie oraz od jednego z czterech rodzajów kradzieży. Rodzaje kradzieży wypisane w kolejności od najłatwiejszego do pozostania ukrytym do najtrudniejszego:

1. Losowa i udana

2. Dokładna i udana

3. Losowa i nieudana

4. Dokładna i nieudana

Używanie umiejętności

Aby kogoś okraść należy kliknąć na kropkę obok umiejętności Okradanie a następnie wskazać cel. Umiejętności można używać raz na 10 sekund.

Aby móc okradać graczy należy wstąpić do Gildii Złodziei. Wstąpienie do Gildii Złodziei wymaga umiejętności Okradanie na poziomie minimum 60,0, 500 sztuk złotych monet danych Mistrzowi Gildii Złodziei, minimum 48h spędzonych w grze oraz minimum 7 dni istnienia konta. Aby wstąpić do gildii należy stać obok jej mistrza oraz wypowiedzieć słowa „[imie NPC ]join”.

Od wartości umiejętności Okradanie zależy również maksymalna waga przedmiotu, który możemy przywłaszczyć. Ilustruje to tabela:

Poziom umiejętnościMaksymalna waga przedmiotu,
który można ukraść
101 kamień
202 kamienie
303 kamienie
404 kamienie
505 kamieni
606 kamieni
707 kamieni
808 kamieni
909 kamieni
10010 kamieni

Nauka
Nauczyciele:
Złodziej