Nelderim DevBlog #31

Mimo, iż idą święta Wielkiej Nocy, a jutro idziecie świecić jajka, to nasz DevBlog, to nie żadne jaja. Dzisiejsze wydanie jest obszerne i bogate w naprawdę solidne oraz ciekawe informacje. Zaparzcie herbatkę i zbierajcie się za czytanie 😉

Testy i kolejne zmiany

26.03.2023 zostanie zapamiętany, jako dzień, w którym dokonaliśmy testów i (prawie) wszystkie zmiany dostały zielony światło. Z kolejki DO SPRAWDZENIA, zostały przeniesione na ZROBIONE (pozostałe zostały przesunięte na SZYBKIE). A co przetestowaliśmy? Lista okraszona wizualną reprezentacją w postaci zrzutów ekranu poniżej 🙂

Obozowanie – prawdopodobnie jeden z bardziej niedocenionych skilli. Na naszym RunUO im więcej obozowania posiadamy, tym więcej skór możemy wyciąć z ciała. Tu zdawało się wszystko działać poprawnie. Po teście na smoku, okazało się zaś, iż zestaw do robienia trofeów nie reaguje. To zadanie zostało cofnięte do naprawienia.

Jak już jesteśmy w temacie craftingu, to udało nam się również sprawdzić zmianę poczynioną niedawno, która powodowała reset typu rudy, który będzie wykopywany w danym miejscu. Restart następuje co 5 minut i wydaje się działać poprawnie. W miejscu pokazanym poniżej wykopałem żelazo i brąz, po chwili zaś shadow i żelazo. Tutaj mamy zielone światło.

Dodatkowo, sprawdzaliśmy też jak OSIowe oryginalne drewna mają się do naszych customowych. Wciąż bijemy się z myślami czy złączyć systemy, czy przenieść ten z RunUO. Jednakże, dziś nie o tym. Prezentujemy test jednego ze zgłoszonych bugów, który ponoć nie nadawał szczęścia na łukach, gdy był podbijany odpowiednim materiałem. Sprawdziliśmy to zarówno na takich z 0 szczęścia i na takich ze 100 szczęścia. Wszystko wydaje się działać poprawnie.

Jeszcze w 2021 powstała propozycja, by księgi czarów traciły wytrzymałość, gdy czarujemy. Udało nam się zrealizować sugestię i będzie ona na ServUO. Szansa wynosi na chwilę obecną około 1% (szansę pewnie będzie trzeba jeszcze wyregulować w dalszych testach).

Okazało się, że w kodzie ServUO znajduję się drobny bug, który po restarcie serwera zamieniał maksymalną wytrzymałość przedmiotu z obecną. Na szczęście nasi najlepsi ludzie szybko znaleźli przyczynę i ponownie zapisali się na kartach historii rozwoju całego ServUO.

26.03.2023 Halrandowane

A jak już o Jarlu Halrandzie Wulfroście mowa, no to właśnie mamy dla was coś, o czym wspominaliśmy na kanale Discord jakiś czas temu. Żart, został przekuty w rzeczywistość. Powstanie nowy boss. Nadaliśmy mu wiele ciekawych mechanik, jako, że chcemy, by przypominał coś na zasadzie raidów w WoWie, nie będzie możliwości zabicia go samodzielnie.

Mechaniki jakie posiada to, m.in.: odwracanie działania Vampiric Embrace, przyciąga do siebie, używa rycerstwa oraz tradycji wojennej, odkrywa ukryte postaci, posiada 2 formy, niczym Harrower, chroniony jest przez strażników, a do tego jeszcze kilka innych ciekawostek. Boss powinien być dość potężny, a mieścić się będzie dungeonie, który powstanie w obecnym zamku Stygger Fra Norslund.

OGNIEŃ!!!! No i właśnie, tutaj pojawia się problem, bo przez ten ogień można było przejść i nic w zasadzie nam się nie działo. Okazuje się, że na ServUO teren lawy miał inną “flagę”, która umożliwiała chodzenie po niej, bez żadnych konsekwencji. Po aktualizacji tej flagi i plików mapy wszystko powinno być już OK.

Dodatkowo, przetestowaliśmy atak specjalny Dragon Breath (wcześniej znany jako Fire Breath), który potrafił sprawić sporo problemów. Jak pewnie zauważyliście, im więcej punktów życia ma cel, który posiada ten atak specjalny, tym więcej obrażeń zadaje. To już przeszłość. Udało nam się nałożyć limit, który nie przekroczy 100 obrażeń.

Przenieśliśmy też system tworzenia przywołańców nekromanckich i przetestowaliśmy go jeszcze raz. Wydaje się, że wszystko działa jak powinno.

Napotkaliśmy też problem, w którym wszystkie imienne stworzenia, np. orki, nie brały imion z pliku names.xml. Myśleliśmy, że udało nam się to naprawić do czasu testów, ale wygląda na to, że nie.
EDIT: kaczy naprawił to dziś 😉

Pewną nowość mamy też dla was w zanadrzu. Mianowicie, system pocztowy. Jest on prawie gotowy, lecz wymaga kilku przeróbek, aby zapobiegać nadmiernemu wykorzystywaniu systemu.
W obecnej formie działa on tak: musimy zakupić księgę adresową. Aby otworzyć księgę, należy wrzucić do niej wosk (przetwożony lub nie; można je pozyskać z systemu pszczelarstwa) oraz czyste zwoje. Spotkaną postać możemy dodać do księgi adresowej. Wtedy możemy do niej wysłać przesyłkę, którą wrzucamy do skrzynki pocztowej, takiej jak na obrazku, a ona pojawi się u tej postaci w plecaku.

Chcemy wprowadzić kilka zmian do systemu. Gdy to zrobimy, poinformujemy was w DevBlogu.

Przenieśliśmy też zlecenia myśliwskie, jednakże gdy chcieliśmy takie zlecenie pobrać, powodowało to crash clienta. Zmiana została przeniesiona do kolejki SZYBKIE.

Na koniec testów, żeby było śmiesznie, chcieliśmy sprawdzić regiony i spawnery. Po zresetowaniu spawnera, serwer się zawiesił. Stąd, dalsze testy też zostały zawieszone 😉

Ponadto, zrobiliśmy jeszcze testy kilku pomniejszych rzeczy, takich jak: czy punkty fabularne przypisane do konta dobrze się sumują, czy można teleportować się GMem do postaci, czcionki, dźwięki i teksty animacji.

Po zakończonej sesji testowej, uzupełniliśmy tablicę “do zrobienia” wykrytymi niedociągnięciami i mogliśmy wrócić do etapu “przenoszenia zadań na zrobione” 🙂

Kolejna porcja poprawek

Jako, że sesja testowa miała miejsca zaraz po opublikowaniu poprzedniego DevBloga, mieliśmy jeszcze dużo czasu, aby przygotować materiał do następnej sesji testowej, więc zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do roboty.

Udało nam się wprowadzić poprawki w wielu pomniejszych kwestiach takich jak animacje, dźwięki i *emocje* podczas wytwarzania przedmiotów i pozyskiwania surowców, kolejne tłumaczenia, brakujące imiona u orków oraz innych ras potworów, czy finalne zamknięcie tematów tytułów zależnych od sławy oraz funkcji AutoStable.

Z kwestii trochę ważniejszych, naprawiliśmy błąd uniemożliwiający pobieranie zleceń myśliwego, domknęliśmy temat nowych proszków wzmocnienia dla konkretnych rzemieślników, dodaliśmy możliwość nauczania umiejętności rzucanie przez kilku NPC, zrobiliśmy porządek w księgach czarów i magicznych zwojach u wielu kupców i poprawiliśmy zbieranie surowców, gdy mamy pełny plecak.

Dodatkowo uporządkowaliśmy menu skryby, na wzór tego co niedawno zrobiliśmy na RunUO, naprawiliśmy kilka niestackowalnych przedmiotów, dodaliśmy możliwość skoczenia GM do gracza po imieniu z użyciem komendy [go, naprawiliśmy “agresywność” rzezimieszków, a także mocno przyśpieszyliśmy reakcje oraz prędkość potworów oraz strażników, a sami strażnicy otrzymali magiczną sztuczkę w postaci teleportu do spawnera, gdy oddalą się zbyt daleko od posterunku.

I jako wisienka na torcie, okno historii punktów fabularnych będzie na ServUO wyświetlać imię postaci, której zostały przydzielony punkty fabularne, a gracze bardziej aktywni fabularnie będą mogli swoją historię punktów fabularnych przewijać 🙂

Jak widzicie, różnorodność tematów którymi się zajmujemy jest spora, a każda poprawka przybliża nas do końca migracji…

Pomiar postępu

Każdy z was zapewne zauważył na naszej stronie pasek postępu migracji na ServUO i zapewne część was zadała sobie pytanie: na jakiej podstawie ustalamy wartość tego paska postępu?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, ustawiamy to na czuja, czyli jak zamkniemy dużo zadań to dodajemy jeden, dwa procent, albo i nie dodamy nic.

I teraz znajdą się pewnie też tacy, którzy powiedzą, że nie ma to totalnie sensu i trzeba coś z tym zrobić, żeby jakkolwiek określić ile jeszcze pracy nam zostało do końca migracji.

Doszliśmy do tego samego wniosku i zastosowaliśmy bardzo popularne podejście w programowaniu, gdzie każde zadanie, które mamy na liście do zrobienia, na czuja wyceniliśmy, ile mniej więcej czasu nam może zająć.

Żeby mieć jakiś punkt odniesienia, wyceniliśmy też trochę mniej na oko wszystkie zamknięte zadania, bo pamiętaliśmy mniej więcej ile nam każde z nich zajęło, dorzuciliśmy trochę prostej matematyki i możemy się wszyscy cieszyć, bo postęp migracji na ServUO to nie 26% a 30%!

Zwróćcie również uwagę, że gotowych, ale jeszcze nie zatwierdzonych jest zadań, za aż 71 punktów, tak więc jak tylko zbierzemy się, żeby potwierdzić, że wszystko się zgadza, to pasek postępu urośnie jeszcze bardziej!

Co nowego przynosi ServUO

O systemie skill masteries zwanego roboczo przez nas masterkami a następnie talentami słyszeliście już w DevBlogu#4 oraz DevBlogu#8 gdzie opisaliśmy z czym to się je oraz jak działają talenty barda oraz dla umiejętności bojowych. Dziś skupimy się na umiejętnościach magicznych takich jak: nekromancja, druidyzm, mistycyzm oraz magia.

Nekromancja

Command Undead – Nekromanta może wydawać nieumarłym rozkazy w oparciu o umiejętności nekromancji oraz rozmowy z duchami, poziom talentu, jak i trudność nieumarłego (Barding difficulty), jednocześnie wysysając życie z celu. Wymaga 2 miejsc na stworzenia.
Conduit – Nekromanta tworzy pole, w którym wszystkie jego zaklęcia działają na jednostki w tym obszarze lecz ze zmniejszoną siłą. Moc zaklęci bazuje na nekromancji, rozmowie z duchami i poziomie talentu.

Druidyzm

Mana Shield – Tworzy tarczę, która może zaabsorbować do 50% otrzymanych obrażeń kosztem many. Talent bazuje na poziomie druidyzmu, mocy kamienia oraz poziomu talentu.
Summon Reaper – Druid przywołuje żniwiarza, na czas zależny od druidyzmu oraz medytacji. Siła przywołańca zależy od druidyzmu, mocy kamienia oraz poziomu talentu.

Magia

Death Ray – Mag skupia promień śmierci na swoim przeciwniku, który zadaje obrażenia w oparciu o umiejętności magiczne, analize inteligencji i poziom talentu, o ile mag ma manę, a cel znajduje się w zasięgu. Promień zadaje celowi obrażenia od energii a SDI nie jest brane pod uwagę, natomiast pogromca już tak (slayer).
Etheral blast – Przywraca czarodziejowi mane, a jej ilość zależy od magii, analizy inteligencji oraz poziomu talentu.

Mistycyzm

Nether Blast – Mistyk rzuca obszarową falę energii, która zadaje obrażenia od losowej odporności. zależne od poziomu mistycyzmu, skupienia (focus) lub imbuingu oraz poziomu talentu. Dodatkowo czar może powodować kradzież many od celu na rzecz mistyka.
Mystic Weapon – Czarujący przekształca umiejętność mistycyzmu w wymaganą umiejętność używanej broni dzięki czemu może nią władać, lecz traci przez to samą umiejętność. Im lepszy poziom talentu, tym mniej umiejętności utraci mistyk. Gdy posiada talent na poziomie 1 – traci 15% umiejętności, 2 – 10% umiejętności oraz 3 – 5% umiejętności. Zatem posiadając 120% mistycyzmu oraz trzeci poziom talentu może używać aktualnie trzymanej broni na poziomie 115% umiejętności bojowej.

Podsumowanie

Kwantyfikacja postępu oraz porządne testowanie, którego przyznamy czasem nam zabrakło, są istotne dla nas na ServUO, stąd też tak duża część prac zostala im tym razem poświęcona.

To tyle na dziś. Dzięki za uwagę i do następnego. Wesołego Jajka!

Tags:  ,