Nelderim DevBlog #52

Witajcie przybysze! Oto świeżutki i soczysty DevBlog, który wjeżdża dziś, z jednodniowym opóźniem, jednakże, zapewniamy, że warto było czekać, bo mamy spooooorą dawkę zmian i nowości.

Zapraszamy do lektury 🙂

Postepy Prac

Dużym temat który mamy ostatnio na tapecie, jest ogarnięcie sytuacji artefaktów na ServUO, ponieważ oryginalnie jest kilkanaście różnych systemów obsługujących zdobywanie artefaktów, a my do tego mamy swój system, w którym są oryginalne artefakty, są nasze artefakty autorskie, jest to podzielone na sezony artefaktowe i dość sporo kawałków się zazębia między sobą.

Ostatnio wspominaliśmy, że dokonaliśmy inwentaryzacji artefaktów, ale tak na prawdę była to tylko ogólna inwentaryzacja, które pozwoliła nam teraz dokonać szczegółowej inwentaryzacji poszczególnych grup i określić co jest gdzie używane i co chcemy z tym zrobić na ServUO.

Doszliśmy do bardzo prostych wniosków co trzeba zrobić:

 • Artefakty Doom, będa dystrybuowane przez GauntletPoints system
 • Artefakty Craftable, będą na ServUO dostępne tylko jako craftable (obecnie dało się niektóre zdobyć z bossów oraz ze zleceń myśliwego)
 • pozostałe grupy artefaktów, pozostaną w naszym systemie, a nieuwzględnione artefakty z tych grup dodamy do naszego systemu.
Tak się prezentuje arkusz od artefaktów

Zmiany te zostały już wstępnie zaimplementowane i czekają na testy.

Nasz nowy edytor map doczekał się dwóch nowych funkcjonalności.

Pierwszą jest możliwość wyświetlenia, kafelków po których można chodzić, co jest bardzo często używane podczas budowania budynków oraz dekorowania.

Tak budowniczowie widzą na co można wejść postacią

Drugą funkcjonalnością, jest możliwość spłaszczenia terenu oraz obiektów, co jest przydatne w przypadku problemów niewidocznych gołym okiem z powodu perspektywy.

Widok domyślny, spłaszczony teren, spłaszczone wszystko

W między czasie udało nam się zrobić kolejną sesję testową, gdzie mogliśmy potwierdzić ostatnio wprowadzone zmiany.

Sesja testowa w większości polegała na pokonaniu wybranego dungeona z myślą o ogólnych odczuciach w zakresie treningu zwierząt i według nas jest całkiem nieźle i ewentualnie będziemy wprowadzać jakieś pomniejsze poprawki.

Pojedynek zwierząt po treningu

W trakcie testów wykryliśmy buga w systemie osiągnięć, który spowodował crash serwer i został natychmiastowo naprawiony.

Moment crasha serwera

W międzyczasie potwierdziliśmy, że pasywne bonusy z zielarstwa do LRC oraz LMC działają jak należy.

Wykryliśmy również błąd w AI, który powoduje, że niektóre potwory walczą między sobą.

W skrócie: jest już w miarę grywalnie, ale zanim kogokolwiek wpuścimy, to musimy podokręcać co nieco tu i tam 🙂

Co nowego przynosi ServUO

VvV

Ci z was, którzy grali na Nelderim jakieś 15 lat temu, pewnie pamiętają Frakcje Kongregacji i Czystej Krwii. To była główna płaszczyzna PvPowa, poza walkami z mordercami pod południową bramą. System frakcji przeszedł sporą zmianę na OSI i obecnie jest znany pod nazwą Vice vs Virtue (VvV). Postaramy się wam po krótce przybliżyć jak obecnie ono funkcjonuje na OSI.

Publish 86 podmienił oryginalny system frakcji na system VvV.

DOŁĄCZANIE I OPUSZCZANIE VvV:

 • Kiedyś można było przystąpić do frakcji przy kamieniu frakcji w danym mieście, które było przypisane do konkretnej frakcji, na OSI w systemie VvV, dołączanie jest możliwe jedynie z panelu gildii.
 • Wg uoguide.com, kliknięcie przycisku „Akceptuj!” w okienku akceptacji zapisze graczy do Vice vs Virtue.
 • Podczas pobytu w Vice vs Virtue gracze będą otwarci na ataki od innych graczy VvV.
 • Na OSI każdy z graczy uczestniczących w w VvV dostaje dopisek [VvV] przy swoim imieniu.
 • Gracze, którzy są zapisani do VvV, przy zalogowaniu oraz podczas bycia zalogowanymi, otrzymają wiadomość gdzie odbywa się bitwa VvV.
 • Tak jak i w starym systemie frakcji, gdy jesteśmy zapisani do VvV, jesteśmy narażeni na tymczasowy stat loss (spadek statystyk), gdy zostajemy zabici przez gracza z przeciwnej drużyny.
 • Gracze mogą zrezygnować z Vice vs Virtue, wybierając opcję “Zrezygnuj z Vice vs Virtue” na stronie “Moja gildia” w menu gildii. Jednakże, trzeba pamiętać, iż efekt wyjścia nie jest natychmiastowy. Po kliknięciu w chęć opuszczenia VvV, mamy 3-dniową kolejkę i w ciągu tych 3 dni nadal możemy być atakowani. Po tych 3 dniach, po ponownym zalogowaniu, zostajemy usunięci z VvV
 • Jeśli gracz zostanie usunięty z gildii podczas bycia zapisanym do VvV, to wejdzie w trzydniowy okres wypisywania, w którym gracz będzie oznaczony jako uczestnik VvV i będzie narażony na atak.

WALKI:

Gdy jest zalogowanych co najmniej 2 nieprzyjaznych gracz VvV, w losowej lokacji rozpoczyna się walka. Gdy gracz VvV wejdzie do aktywnego obszaru walki, pojawi się gump statusu bitwy, w którym będzie widoczny postęp ich gildii w zdobywaniu punktów, jak również ważne aktualizacje dotyczące meczu. Na początku bitwy gracze, którzy nie są związani z VvV, otrzymają ostrzeżenie o możliwości ataku, jeśli nie opuszczą miejsca walki. Każdy gracz, który nie jest związany z VvV i wejdzie do mejsca walki podczas bitwy, otrzyma to samo ostrzeżenie. Gracze VvV mogą zdobywać punkty dla swojej gildii na wiele sposobów:

Przykład owego gumpa
 • Zajęcie miejsca bitwy przez jedyną gildię / sojusz
 • Zabijanie przeciwników, którzy nie są związani z VvV. Istnieje 5-minutowy okres przerwy między momentem śmierci gracza, a momentem, w którym gildia zabójcy otrzymuje punkty.

  Znalezienie i zwrócenie Sigilu:
 • Ikona Sigilu na dole okna statusu walki zacznie świecić, gdy sigil pojawi się w grze.
 • Jeśli gracz ma co najmniej 80% umiejętności Wykrywania Ukrycia, wtedy umiejętność pasywnego Wykrywania Ukrycia ostrzeże go o bliskości sigilu komunikatem “Ich wyostrzone zmysły wykryły coś ukrytego w okolicy”.
 • Gracze muszą używać umiejętności Wykrywania Ukrycia oraz mieć co najmniej 100% umiejętności Kradzieży, aby odkryć i ukraść Sigil.
 • Po zdobyciu sigilu można go zwrócić do kapłana Vice lub Virtue. Sigil jest przeklęty i może być podniesiony lub skradziony przez innych graczy VvV.

  Zdobycie ołtarza:
 • Kiedy w oknie statusu bitwy pojawi się komunikat “Walcz o Ołtarz”, strzałka wskazująca kierunek ołtarza pojawi się na ekranie.
 • Aby zdobyć ołtarz, należy być jedyną gildią / sojuszem, który stoi na nim i zapala wszystkie 4 pochodnie. Jeśli przeciwny gracz VvV wejdzie na ołtarz, proces zdobywania zostanie zresetowany.
 • Gracze VvV otrzymają punkty srebrne podczas meczu, które można wymienić na różnorodne nagrody.
 • Kiedy pasek stanu punktów dowolnej gildii zostanie wypełniony lub czas bitwy się skończy, bitwa zostanie zakończona. Po krótkim okres

Za udział w VvV można otrzymać nagrody, które można zobaczyć tutaj. Chcemy tylko przypomnieć, iż to są informacje odnośnie tego jak to działa na OSI. Na Nelderim system może przybrać zupełnie inną formę.

Podsumowanie

Mapy, bitki i updaty. To własnie na to poświęciliśmy ostatnie 2 tygodnie. Nie zwalniamy tempa i mamy nadzieję, że za kolejne 2 tygodnie będziemy mieli dla was równie soczyste newsy.

Tags:  ,