Nelderim DevBlog #32

Mamy nadzieję, że lubicie geografię, architekturę, kartografię, budownictwo i tematy zagospodarowania przestrzeni, bo dzisiejszy DevBlog będzie dokładnie o tym, czyli o naszej mapie.

CentrED# ciąg dalszy

CentrED jest narzędziem do edycji mapy, a o tym, że tworzymy odświeżoną wersję tego narzędzia, wspominaliśmy już dwukrotnie na DevBlogu.

W związku z ostatnim wzmożeniem aktywności w temacie zmian mapy na ServUO naturalnie przyszło, że chcemy ułatwić sobie życie i wprowadzić kilka usprawnień w CentrEDzie.

Pierwszym usprawnieniem było wprowadzenie automatycznych kopii zapasowych mapy nauczeni doświadczeniem po tym, jak jeden z naszych budowniczych postanowił zrobić copy-paste zaznaczenia o wielkości 3765×1944, czyli łącznie 7319160 kratek i wkleić to 11 kratek w levo i 25 kratek do dołu 🙂

Cos zdecydowanie poszło nie tak…

Następnie, w całym projekcie zostały wykonane totalne wiosenne porządki i pousuwaliśmy nieużywane fragmenty kodu, dużo elementów otrzymało poprawione nazwy, poprawiliśmy znacząco obsługę błędów, uporaliśmy się z kodem sieciowym i nareszcie wszystko działa jak należy, poprawiliśmy wszystkie uwagi, które zgłosił nam kompilator, wprowadziliśmy garść optymalizacji, żeby wszystko hulało jak dzik po truflach i na sam koniec dorzuciliśmy szczyptę bugfixów, na błędy którym udawało się do tego czasu ukrywać.

Jest jeszcze wisienka na torcie w postaci obsługi mapy w używanym przez nowsze klienty formacie .uop, jednakże dla nas to nie ma znaczenia, bo nawet po przesiadce na ServUO, będziemy trzymać się formatu .mul ze względu na jego prostotę 🙂

Nasz nowy CentrED# jest już praktycznie gotowy i ostatnie testy w skromnym gronie nie pokazały żadnych nieprawidłowości i jedyne co nam pozostało to wykonać testy z większą ilością użytkowników, aby mieć 100% pewności, że wszystko działa jak należy i wtedy z czystym sumieniem będziemy mogli zastąpić całkowicie leciwego CentrEDa naszą odświeżoną wersją.

Wyspa Początku

Czy zdarzyło wam się grać w grę, która nie ma tutoriala, a od samego wejścia krzyczy do Ciebie “łap miecz, kamracie! Idziemy tłuc smoki! Jakie klikanie w bandaże, mordo? Robisz skrypcik w Pythonie, cyk pyk i makro gra za Ciebie..”, a próg wejścia jest wyższy, niż inflacja w Polsce? Tak, zgadliście, to Ultima Online na serwerze Nelderim. Nadszedł więc czas, by to zmienić.

Po tym jak tylko udało się kaczemu uporać z wszelkimi bugami i problemami z CentrEDem i doprowadzić go do stanu, w którym mogliśmy robić jakiekolwiek zmiany w mapie bez crashów co 5 min, udało nam się wznowić prace nad czymś co roboczo nazwaliśmy “Wyspą Noobów” lub tez “Wyspą Początku”. Jest to obszar, który będzie służył nauce podstaw gry w UO.

Na tej wyspie będzie można nauczyć się podstawowej obsługi gry, poruszania się, zastosowania umiejętności, schematu grania, troszkę RPG, bicia łatwych mobów, zbierania podstawowych surowców i dopiero po tym krótkim tutorialu będzie można przejść do faktycznego świata Nelderim (Chyba, że sami zdecydujecie aby go pominąć).

Długo zastanawialiśmy się gdzie taką wyspę postawić, jak ją odizolować od Nelderim. Samą lokację zmieniliśmy już kilka razy, ale finalnie wróciliśmy do korzeni. Rozpoczynać będziemy w New Haven – lokacji początkowej z map OSI. Oczywiście, musimy tę lokację trochę przystosować. Jak Levy kiedyś rzekł: “te lokacje są jakieś takie łyse i biedne”, i miał chłopak rację, jako, że tak właśnie wyglądają, w szczególności, gdy porównamy je z autorskimi dungeonami (np.: Elghin, zbudowany przez Levego, czy lokacja Harrowera, zbudowana przez Halranda).

Tak, więc, wraz z kaczym, podczas testów CentrEDa, zaczęliśmy zmieniać tę lokację.

Dla wielbicieli “zimnego łokcia” (pun intended), również postaraliśmy się o atrakcje. Ten łysy cmentarz zyskał trochę charakteru, gdy dodaliśmy tam trochę dekoracji. Można by rzec, że trochę… ożył.

Pozbywamy się też wszelkich azjatyckich naleciałości na mapie, na tyle, na ile to możliwe, więc cały budynek został zrównani z ziemią, a na jego miejscu Elfy posadziły las. 🙂

Na oryginalnej mapie kilka budynków zostało postawionych bez dachów (nie wiedzieć czemu), więc postaraliśmy się o uzupełnienie tego elementu.

Poza zmianami pokazanymi na powyższych screenach, pojawiły się również pomniejsze dekoracje na tej wyspie, oraz kilka mniej znaczących przeróbek w mapie na ziemi Nelderim.

Oczywiście to tylko początek prac, bo chcemy żeby jakość wyspy dorównywała, a nawet przebijała jakość lokacji z głównej mapy, a gdy wyspa będzie gotowa pod kątem terenu, budowli i dekoracji będziemy musieli poświęcić jeszcze sporo pracy, aby przystosować całą wyspę tak, by nowi gracze nie czuli się zagubieni i zostali z nami na dłużej 🙂

Co nowego przynosi ServUO

Co ty pleciesz, czyli wyplatanie koszy

Nie tylko zabijaniem zajmują się gracze w Ultimie, bo na każdego czeka również bardzo wiele pomniejszych systemów opierających się na zbieractwie, wytwarzaniu i dekorowaniu waszych wirtualnych kawalerek i fortec gildyjnych.

Jednym z takich dodatków jest właśnie specjalne rozszerzenie dla majstrów, które można wykupić podobnie jak dmuchanie szkła czy kamieniarstwo, a jest to wyplatanie koszy 😀

Kosze wykonuje majster ze zmiękczonej trzciny i drzewców(zwanych również promieniami). Drzewce wykonuje łukmistrz z desek, bądź kłód, a zmiękczoną trzcinę wytwarza alchemik z trzciny i palącej toksyny.

Palącą toksynę przygotowuje alchemik z toksyny z potworów, natomiast trzcinę pozyskuje się przycinając wyhodowane dekoracyjne rośliny.

Kolor wytworzonego koszyka jest zależny od koloru trzciny, a kolor trzciny jest zależny od koloru rośliny z której została pozyskana.

Kosze również różnią się też wyglądem i znajdziecie kosze małe, duże, wysokie, niskie, okrągłe, prostokątne, łącznie 11 rodzajów, które prezentują się tak:

Potrzeba zatem wielu umiejętności i cierpliwości, aby pozyskać pożądany przez siebie kosz, ale na pewno znajdą się amatorzy wyplatania 🙂

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca tej części DevBloga i jak widzicie, nieustannie działamy, a pasek postępu migracji na ServUO w ślimaczym tempie się zapełnia, pomimo niedoboru czasu i kuszącej do opuszczania komputera wiosennej pogody.

Do następnego!

Tags:  ,