Nelderim DevBlog #44

Terraformacja Nelderim i obserwacja nieboskłonu to Twój mokry sen, jeśli chodzi o piątkowy wieczór? (No, chyba, że jesteś Drowem, to tylko terraformacja)…jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania dzisiejszego DevBloga. Zasiądź wygodnie i zaczynamy!

Jesienne porządki obecnego silnika

Mieliście kiedyś taką sytuację, że chcieliście zrobić coś prostego, ale z biegiem czasu ta prosta czynność nieustannie rosła i rosła?

Otóż my mieliśmy taką sytuację, gdy chcieliśmy uporządkować kod zakrwawionych bandaży, żeby potencjalnie dać im jakieś dodatkowe zastosowanie 🙂

Gdy spojrzeliśmy w kod tych bandaży momentalnie ręce nam opadły, serce zabolało, prawie dostaliśmy raka i coś w nas pękło.

Postanowiliśmy poprawić to raz, a dobrze, żeby nie musieć tego poprawiać drugi raz na ServUO i zaczęliśmy drążyć temat, jak zaktualizować wersję języka C# w obecnym projekcie do kompatybilnej z tym co jest obecnie na ServUO.

Szybkie kopiuj-wklej kawałków kodu i konfiguracji z ServUO, trochę przesuwania rzeczy, kilka potknięć po drodze i udało nam się podnieść wersję języka z 5.0(2012) na 10.0(2021) i co prawda, nie możemy korzystać ze wszystkich nowości, ze względu na wciąż przestarzały .NET Framework 4.8, ale komfort kodowania zdecydowanie nam się podniósł.

Przy okazji wyprostowaliśmy strukturę plików w projekcie, uprościliśmy procedurę budowania projektu, odświeżyliśmy instrukcję pierwszej konfiguracji oraz posprzątaliśmy plik z ustawieniami projektu.

Dodatkowo pozbyliśmy się kilku nieużywanych systemów takich jak ekipowy UOArchitect, IRCBot, czy system akceptacji podań z Nelderim 2.0 😀

No i zakrwawione bandaże po przepisaniu mają 112 linii w porównaniu do oryginalnych 551, i po prostu skopiowaliśmy je w niezmienionej formie od razu do kodu ServUO 🙂

CentrED#

Przez jakiś czas nie pisaliśmy o rozwoju naszego nowego edytora map, ale ostatnio nazbierało się trochę usprawnień, którymi możemy się z wami pochwalić.

Mocny nacisk położyliśmy na to, aby komfortowo dało się korzystać z aplikacji, tak więc dużo pracy poszło na to, żeby aplikacja informowała nas o wszelakich błędach i postępach, zamiast najzwyczajniej zakończyć działanie bez żadnej informacji.

Aplikacja posiada możliwość uruchomienia wbudowanego serwera, żeby uprościć proces edycji mapy użytkownikom.

Dodaliśmy obsługę opcji programu oraz profili użytkownika, żeby nie musieć wszystkiego ustawiać przy każdym uruchomieniu aplikacji.

Nareszcie udało się też dodać okno z minimapą, aby komfortowo przenosić się w miejsce, które aktualnie chcemy edytować, a jako wisienka na torcie, to okno posiada również możliwość zapisywania ulubionych miejsc z opcja szybkiego przeniesienia się 🙂

Oprócz tego było udało się też poprawić masę mniejszych błędów i wprowadzić wiele mikro poprawek i usprawnień takich jak:

  • Poprawne wyświetlanie półprzezroczystych grafik
  • Usuwania koloru z grafik oraz kolorowania grafik bez koloru
  • Próbkowanie grafik oraz kolorów z menu pod prawym przyciskiem myszy
  • Wskazywanie folderu z plikami poprzez okno wyboru
Ilość dostępnych okien potrafi zasłonić nam prawie całą przestrzeń roboczą

Nowy CentrED jest już na tyle stabilny, że postanowiliśmy dodać do repozytorium uprzednio skompilowane paczki, żeby nie było potrzeby kompilować wszystkiego samemu.

Co nowego przynosi ServUO

Każdy z nas lubi spoglądać w gwiazdy od czasu, więc, mimo, że nieba w UO nie widać, to przez teleskop będzie można oglądać gwiazdy.

Astronomia

[tekst został zaadaptowany z oryginalnego artykułu z www.uo.com]

Nowe hobby stało się możliwe w Sosarii – dzięki niedawno dodanemu Teleskopowi (jako prezent na 21 urodziny), postacie mogą podziwiać nocne niebo, obserwując takie zjawiska jak planety, galaktyki, komety i konstelacje. Konstelacje można zaznaczyć za pomocą pióra do Kartografii, aby stworzyć mapę gwiazd.

Teleskop można postawić w domu.

  • Konstelacje można nazwać za pomocą mapy gwiazd. Mapę gwiazd można przekazać Willebrordowi, Astronomowi w Namiocie Astronoma Teleskopu w Moonglow. (na OSI, u nas lokacja nie została jeszcze określona)
  • Gracze, którzy jako pierwsi odkryją konstelację, zostaną odnotowani w rejestrze konstelacji, otrzymają specjalny tytuł i przepis.
  • Z tego przepisu kowale mogą nauczyć się robić jak teleskop.
  • Wszystkie konstelacje są unikalne dla danego serwera. Jest 1000 konstelacji do odkrycia.

W grze dostępna jest księga (screen poniżej), która opisuje jak używać teleskopu. Obecny opis nawiązuje do fabuły i mechaniki OSI. Nasz system czasu działa trochę inaczej, więc będziemy musieli przerobić opis i mechanikę działania, tak aby zsynchronizować to z naszą fabułą i systemem czasu. Opis z księgi pt. “Looking to the Heavens: A Primer on Britannian Astronomy” (robocza nazwa: “Spoglądając ku Niebu: Podstawy astronomii Nelderim”) znajdziemy też tu:

Badania nad astronomią w Britannii sięgają pojawienia się obcych z odległych krain. Kiedy dowiedziano się, że Sosaria istnieje w znacznie większym wszechświecie, ciekawość skierowała nasze głowy w kierunku nieba. Nim człek obdarowany został umiejętnościami umożliwiającymi obserwację obiektów na dużą odległość stały się rzeczywistością – pojawiły się teleskopy. Choć najbardziej imponującym przykładem tych wynalazków jest ten zlokalizowany w Moonglow przy 43° 52′ N, 122° 4′ W, gdzie postanowiłem spędzić swój czas na głębokich badaniach, niedawne postępy w miniaturyzacji sprawiły, że rozmiar tych instrumentów stał się dostępny dla przeciętnego obserwatora.

Korzystanie z teleskopu może wydawać się dość proste, ale byłoby naiwnością sądzić, że nie ma nic poza przypadkowym wskazywaniem ku niebu, aby dokonywać obserwacji!

Najlepsze godziny obserwacji przypadają w nocy między godzinami 17:00 a 4:00 rano. Każdy zegar jest niezbędnym narzędziem do mapowania nieba nocnego!

Chociaż na nocnym niebie można zobaczyć różne obiekty, jeśli skieruje się teleskop na obiekt podążający za gwiazdami, prawdziwe poszukiwania to poszukiwanie konstelacji – unikalnej kolekcji kilku gwiazd.

Konstelacje pojawiają się w różnych okresach nocy. Konstelacje można zobaczyć podczas wczesnego wieczoru (17:00-20:00), późno w nocy (21:00-23:00), północy (24:00) lub w środku nocy (1:00-4:00). Po godzinie 4:00 światło dzienne zagłuszy wszelkie próby dokonywania sensownych obserwacji.

Konstelacje można obserwować w tych przedziałach czasowych na podstawie ich położenia na nocnym niebie. Brytyjscy astronomowie przyjęli system współrzędnych, który używa rektascensji (RA) i deklinacji (DEC), aby dokładnie określić położenie konstelacji podczas nocnych okresów. (screen poniżej)

RA można mierzyć od 0 do 24, a DEC od 0 do 90. Obecne teleskopy są w stanie rozpoznać przyrosty co godzinę RA i 0,2 stopnia DEC.

Gdy określono przedział czasowy i ustawiono RA i DEC, wystarczy uruchomić przełącznik wygodnie umieszczony w celowniku, aby sprawdzić tę część nieba! Jeśli masz szczęście zobaczyć konstelację, standardowym piórem do mapowania można utworzyć mapę gwiazdową. Jako potencjalny odkrywca nowej konstelacji masz okazję nazwać i zgłosić swoje odkrycie do Brytańskiego Towarzystwa Astronomicznego, którego głównym rejestratorem jest ten autor.

Szczęśliwego obserwowania nieba!
Willebrord Astronom

[Jako, że fabuła i mechanika czasu Nelderim różni się w stopniu dość znacznym od OSI, informacje zawarte w powyższym opisie moga różnić się od finalnej wersji, którą zobczycie na serwerze]

Przenoszenie zmian z RunUO

Zmiany, które przeniesliśmy z RunUO na ServUO w ostatnim czasie, to:

  • pack instinct dla craftowanych przywołańców nekromanckich
  • 4 poziom zleceń myśliwskich
  • poprawka prawie 16-letniego problemu z NPCami spawnującymi się bez imienia
  • zoptymalizowany kod zakrwawionych bandaży
  • dorzucenie Zdrajcy Pana do puli bossów

Podsumowanie

Niebo i ziemia były tematem dzisiejszego DevBloga. Mamy nadzieję, że za 2 tygodnie wrócicie po więcej, a my, że będziemy mogli się pochwalić większą paczką zmian i poprawek. Do następnego!

Tags:  ,