Monthly Archives styczeń 2023

Turniej na Arenie Jatka

Zgodnie z ankietą na kanale #ankiety na Discord w niedzielę organizujemy turniej PvP na Arenie Jatka, która znajduje się w Kryjówce Przemytników.

Kapitan Vox Populi szuka śmiałków godnych dołączenia do jego zawszonego oddziału lub po prostu zwykłej rozrywki i czystego mordobicia. Nigdy nie wiesz, człowieku. Wiadomym jeno jest, że krew się poleje. Oj poleje się. Ja wam mówię.

Zasady

Swoje uczestnictwo należy zgłosić maksymalnie do godziny 19:00 dnia 03.02 (piątek). Następnie między godziną 19:20 a 20:25 trzeba potwierdzić swój udział w turnieju.

Aby turniej wystartował, 4 osoby muszą się zgłosić oraz potwierdzić swoje zgłoszenie

Dodatkowo:

  • Podczas turnieju zabroniona jest walka poza areną.
  • Na terenie eventu zabronione też jest okradanie graczy.
  • Wszelkie próby złamania tych zasad będą karane więzieniem.

Poprzedni turniej na arenie Jatka

Obecnym mistrzem areny jest Miralaya Aarven. Gdy zostanie pokonany lub nie stawi się na arenie, nowy mistrz otrzyma płaszcz mistrza areny Jatka.

Więcej na temat mechaniki aren tutaj: Areny

Read More

Paczka poprawek

  • dodano brakujące artefakty w opisie artefaktów Doomowych
  • mounty humanoidalnych mobów nie będą dawać crima podczas zabijania jeźdźca
  • naprawiono koordy spawnujących się satyrów i mobów po śmierci bossa – Królowa Wróżek
  • podmieniono stare grafiki na nowe na stronie z kolorkami za punkty fabularne (czytaj dalej)
  • dokonano zmiany sezonu artefaktów na zimowy (czytaj dalej)
  • zrobiono porządki i przystosowanie Save do ServUO
  • małe poprawki w inkantacjach czarów Rycerstwa
  • naprawiono błąd z niewidzialnym ciałem pomocnika Lśniącego Wysięku o nazwie Ucieleśnienie Blasku
  • kolejne poprawki w spawnerach w Wulkanie, Salach Paroxa, u Wielkiej Pokracznej Bestii i u Lśniącego Wysięku
  • wprowadzono poprawki w NPCach (tych gadających, jak i zwyczajnych): gadający NPC tracą status nieśmiertelności, wszyscy NPC mają naprawiony wygląd (włosy i brody), będą otrzymywać rasy zależne od regionu
  • koszt uleczenia zwierzaka u NPC weterynarz będzie wynosić 5000 centarów
Read More

V Wielkie Polowanie!

Piąty raz Tasandorskie Koło Myśliwych zwołuje śmiałków z całego świata aby stawili bestiom gnieżdżącym się w najgłębszych lochach i jaskiniach! Chwytaj w rękę miecz, topór czy buzdygan, chyba żeś magik wtem łap za księgę i łamać kości i gruchać czaszki monstrów! Dostarcz nam dowody utłuczenia bestyj i rywalizuj z innymi śmiałkami o tytuł najlepszego łowcy!

Drodzy gracze, ogłaszamy rozpoczęcie piątego Wielkiego Polowania. Wydarzenie to cieszy się wysokim zainteresowaniem a obecne online nam sprzyja zatem liczymy, że i tym razem tak będzie! Polowanie trwać będzie od dziś (21.01) do niedzieli (5.02 do godziny 20:00) W tym okresie wszystkim biorącym udział, przypada następujące zadanie. Otóż celem jest zebranie jak największej kolekcji trofeów z władców podziemi, pomniejszych władców podziemi oraz mini championów (bez zwykłych championów).

Oto kilka zasad i ogólnych informacji:

  1. Trofea generują się po śmierci bestii w jej ciele. Każdy kto zadał obrażenia potworowi (zarówno przywołańce jak i stworzenia się w to wliczają) otrzyma trofeum z podpisem postaci, która brała udział w walce.
  2. Każdy może oddać nieograniczoną liczbę tych samych trofeów, przy czym pierwsze warte jest punktów 15, drugie 10, trzecie 5, natomiast czwarte i każde kolejne 1 punkt.
  3. W wydarzeniu należy zakwalifikować informując o tym GM Levy wszystkie postacie z konta, które będą brały udział w wydarzeniu (postacie drowów kwalifkikować można tylko z innymi drowami, to samo tyczy się elfów). Oprócz imion postaci, należy podać również identyfikator zawodnika (np nick z discord), który będzie widoczny w tabeli z punktami.
  4. Dostarczenie trofeum zdobytego przez postać niezakwalifikowaną lub nie naszą, skutkuje brakiem punktów.
  5. Na podium kwalifikują się trzy osoby z najwyższą ilością punktów, dodatkową nagrodę bonusową, otrzyma osoba, która pierwsza zbierze przynajmniej po jednym z każdego trofeum, więc warto oddawać je zaraz po zebraniu, co pozwoli też dać podgląd na punktację (oddawanie wszystkich trofeów na koniec utrudnia prowadzenie klasyfikacji).
  6. Listę dostępnych bestii oraz gdzie ich szukać znajdziecie w odnośniku (Czytaj więcej).
  7. Trofea oddawać należy do specjalnych skrzynek w centrum Tasandory, Garlan oraz Noamuth Quortek.
    Pamiętajcie aby KAŻDĄ patrię trofeów wrzucać w OSOBNYCH pojemnikach!!! Trofea wrzucone luzem mogą połączyc się z cudzymi trofeami uniemożliwiając identyfikację, zatem nie będą brane pod uwagę!
Podgląd na skrzynie

Przewidywane nagrody:

Miejsce I – Szansa na dodatkowe obrażenia dla wybranego potwora, dla siebie lub maksymalnie czterech kontrolowanych istot (Nie działa na zaklęcia, czas trwania 4 tygodnie), 1500 sztuk srebra, Szarfa myśliwego – zwiększenie zdrowia 5, szczęście 50, szansa na zadanie ciosu 3%, Płaszcz Mistrza Polowania – 10% odbijanie obrażeń fizycznych, 1 regeneracja staminy (przechodzi do rąk zwycięzcy następnego polowania), Puchar, 2 użycia koloru ekstrawaganckiego na dowolnej powierzchni (paleta za punkty fabularne).

Miejsce II –Szansa na dodatkowe obrażenia dla wybranego potwora, dla siebie lub maksymalnie czterech kontrolowanych istot (Nie działa na zaklęcia, czas trwania 3 tygodnie), 1000 sztuk srebra, Szarfa myśliwego – zwiększenie zdrowia 4, szczęście 45, szansa na zadanie ciosu 3%, Puchar, 1 użycie koloru ekstrawaganckiego na dowolnej powierzchni.

Miejsce III – Szansa na dodatkowe obrażenia dla wybranego potwora, dla siebie lub maksymalnie czterech kontrolowanych istot (Nie działa na zaklęcia, czas trwania 2 tygodnie), 500 sztuk srebra, Szarfa myśliwego – zwiększenie zdrowia 3, szczęście 40, szansa na zadanie ciosu 3%, Puchar, 1 użycie koloru ekstrawaganckiego na dowolnej powierzchni.

Nagroda za zdobycie wszystkich trofeów jako pierwsza osoba – Misternie zdobione kolczyki ze szmaragdem (+3% odporności na truciznę)
Dla wszystkich uczestników, którzy osiągną przynajmniej 100 punktów, przewidziano nagrody pocieszenia.

Wszystkie bestie z początkiem wydarzenia otrzymały respawn.
Tabela wyników dostępna TUTAJ

Źródło

Read More

Nelderim DevBlog #26

Dwa tygodnie mijają tak szybko jak 14 dni… niesamowite można powiedzieć, jak szybko musimy Wam dać kolejną porcję informacji. Nie wydarzyło się nic spektakularnego, głównie byliśmy zajęci przerzucaniem poprawek, z obecnego serwera na ServUO, ale to i wszystkim innym możecie przeczytać poniżej

Synchronizacja zakończona pomyślnie

Zwycięstwo!

Po niezliczonych godzinach boju z kodem, możemy (ponownie) ogłosić że udało nam się uzyskać kompatybilność zapisu świata z obecnego silnika na ServUO.

Dodatkowo przy okazji udało nam się posprzątać to i owo, a jeszcze ponad to uprościliśmy do minimum proces przenoszenia zapisu z jednego silnika na drugi i teraz potrzebujemy wykonać zaledwie trzy dość proste kroki w porównaniu do uprzednich kilkunastu minut, przeróżnych operacji i klikania w komputer.

Ten sukces otworzył nam możliwość szybkiego potwierdzenia czy problemy z wydajnością ServUO, o których pisaliśmy jeszcze w DevBlog 22, mogły być spowodowane mocno zaśmieconym zapisem świata po naszych testach i byliśmy wielce zasmuceni, gdy okazało się, że na świeżutkim sejwie, serwer wciąż “mocno się poci”.

Założyliśmy zatem specjalne kombinezony do nurkowania i po względnie krótkim czasie udało nam się namierzyć w systemie głównego zegara serwera problem, który omyłkowo wprowadzili twórcy ServUO.

Poprawka tego błędu spowodowała, że serwer był w stanie w miarę stabilnie działać, a to znaczyło, że mogliśmy wrócić do testów…

Test na Buga – pozytywny

Po licznych sukcesach w przenoszeniu sejwa i przywracania ServUO do żywych, przyszła pora na sprawdzenie czy zmiany w serwerze, które robiliśmy trochę na ślepo działają tak jak powinny.

Oczywiście jak to bywa, nie obyło się bez problemów organizacyjnych, gdzie albo były błędy z konfiguracją, albo komuś nie działał nowy klient, albo ktoś się nie mógł połączyć do serwera testowego, natomiast nie powstrzymało nas to od testów.

Sprawdziliśmy wiele zmian i poprawek i część działała jak należy, część wymagała dodatkowej pracy, udało nam się namierzyć kilka nowych błędów i rzeczy do naprostowania, ale najważniejsze jest to, że nareszcie możemy wrócić do regularnego testowania serwera, a to z kolei pozwoli nam dokładniej szacować ile jeszcze może trwać migracja.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zrzutów ekranu z ostatniej sesji testowej 🙂

Żrącą krew Wielkiej Pokracznej Bestii da nam znać, że lepiej nie stać w tym miejscu
Z cyklu: Czy też wam się tak psuje? Nie. U mnie działa
Słowa oswajania zależne od rasy i tłumaczone na język rasowy

Co nowego przynosi ServUO

Inflacja, pieniążki uciekają. Ale zaraz, zaraz… Mamy coś co może zabezpieczyć wasze ciężko zarobione/ukradzione centary…

Sejf na ścianę to dodatek/dekoracja do domu wprowadzony wraz z Publish 90. Ten przedmiot może być tworzony za pomocą umiejętności Majsterkowanie.

Dostęp do zawartości sejfu domyślnie posiada tylko właściciel oraz współwłaściciele i mają oni możliwość dowolnego transferu środków między sejfem, a swoim kontem zabezpieczonym(o którym będziemy jeszcze kiedyś pisać na łamach DevBlogu)

Sejf ścienny mieści do 100 000 000 sztuk złota.

Podsumowanie

Na dziś to tyle, mamy nadzieję, że nasza systematyczność pokazuje Wam, że wiele się dzieje za kulisami i ciągle walczymy o to, by ServUO stało się teraźniejszością, a nie znienawidzoną przez niektórych emotką na Discordzie 😉 . Tyle od nas i do za dwa tygodnie!

Read More

Nelderim DevBlog #25

Bodhi Day, Chanuka, Pancha Ganapati, Yalda, Szczodre Gody czy Boże Narodzenie, cokolwiek świętowaliście, zwieńczone szampańskim powitaniem nowego roku oraz długim weekendem święta Trzech Jarli… czy tam Trzech Króli, zapraszamy na nieco krótkawy z wyżej wymienionych powodów, lecz mamy nadzieje oczekiwany, dwudziesty piąty już DevBlog.

Stopniowanie poziomów trudności lochów

Jak już wiecie zarówno z poprzednich DevBlogów jak i Discorda, wprowadzamy nowe rozwiązanie odnośnie trudności lochów i rozmieszczenia potworów. Jest to nasz autorski pomysł, którym chcemy usystematyzować trudność lochu idąc w jego głąb. Część zmian widoczna jest już teraz na naszym obecnym serwerze co opisywaliśmy w poprzedniej paczce poprawek (czytaj więcej).
Zacznijmy od początku. Wcześniej każdy dungeon posiadał pulę stworów jaka w nim występowała, dany spawner losował z puli przykładowo 15 różnych stworów charakterystycznych dla tej lokacji i wybiera z nich 7 które się pojawią.

Count – oznacza ilość jaka obecnie jest zespawnowana
Max – maksymalna ilość powstałego moba z danego spawnera
Spawner – w tym przypadku zielona cyfra 7 oznacza ile mobów ze spawnera jest utworzonych, natomiast czerwona cyfra 7 oznacza jaką maksymalną liczbę mobów może wypuścić spawner.

Zauważyć można, że spawner może posiadać w sobie ogromna liczbę stworów o różnym natężeniu maksymalnej ilości dzięki czemu można sterować procentową szansą na danego stwora. Mniej więcej tak właśnie działa system, który opracowaliśmy. Dzielimy wszystkie pule wszystkich stworów w danym dungeonie na 5 grup: bardzo łatwe, łatwe, średnie, trudne, bardzo trudne oraz analogicznie każdy dungeon podzielony został na 5 poziomów trudności. Dokonaliśmy tego za pomocą Region Editora, w którym prostokątami na mapie można stworzyć region. Poniżej przykład jak utworzony jest fragment trudny w Wulkanie:

Poniższa tabela ukazuje procentowy udział poklasyfikowanych na grupy stworów w danym fragmencie lochu:

Oznacza to tyle, że w obojętnie którym dungeonie, we fragmencie bardzo łatwym będą występować tylko moby bardzo łatwe i łatwe (z puli wszystkich potworów z danego lochu) w stosunku 70/30, natomiast we fragmencie bardzo trudnym nie spotkamy potworów zklasyfikowanych jako bardzo łatwe (0%), szczątkową ilość mobów łatwych (5%), niewiele potworów przydzielonych do grupy średniej (15%) oraz zdecydowaną większość potworów trudnych oraz bardzo trudnych (kolejno 35% oraz 45%)

Trochę cyferek i pokrętnej logiki, ale po co to wszystko? Odpowiedź jest bardzo prosta, im dalej w las tym loch będzie stawał się trudniejszy co w grach jest chyba standardem, obecnie było to zrobione źle lub nie było zrobione wcale. Drugim powodem jest zmniejszenie obciążenia serwera – co to znaczy? Każdy loch posiadał ogromną ilość spawnerów generując stwory lokalnie (w regionie od 5-15 kratek), podzielenie lochów w przedstawiony sposób daje nam ograniczenie ilości spawnerów do 5 na każdy loch, ponieważ będą one spawnować moby globalnie w całym wyznaczonym regionie. Pozwala to zredukować ilość spawnerów nawet do 80% w danym lochu.

ServUO przyniesie również kolejne urozmaicenie, ponieważ pozwoli skalować siłę danych potworów. Czyli na przykład we fragmencie bardzo łatwym spotkamy szkieleta słabego lub zwykłego, a we fragmencie bardzo trudnym możemy mieć możliwość spotkać bardzo trudnego prastarego wyrma lub zwykłego. Jak to działa? Śpieszę z tłumaczeniem! Każdy mob posiada bazowe odporności i statystyki w danym zakresie. Jest to nasz punkt odniesienia jako 100% nasycenia i oznacza poziom bazowy moba, w którym nic się nie zmienia, natomiast potwór bardzo trudny (posiadający prefix Starszy/Większy/Potężny – póki co jest to jedynie koncepcyjne) będzie posiadał 150% podstawowego nasycenia. System ten wciąż jest na etapie rozwoju, ale już nie możemy się doczekać by zobaczyć rezultat jak zmienią się dungeony!
A Wy już dziś możecie wypróbować podział trudności lochów w lochach takich jak Wulkan, Sale Paroxysmusa, Komnaty Wielkiej Pokracznej Bestii, Jaskinia Błysków, Grota Królowej Wróżek oraz Posterunek Varg (lochy znajdziesz tutaj).

Pomniejsze prace

Oprócz prac mających znaczny wpływ na mechaniki i rozgrywkę, w ramach relaksu, powolutku, w miarę systematycznie czyścimy naszą tablicę z przeróżnych mniejszych zadań które mamy zapisane, a które prędzej czy później należałoby zrobić.

Jednym ze zbiorów zadań jest przeniesienie ostatnio wprowadzonych zmian z obecnego serwera na ServUO i to właśnie nad tymi zadaniami ostatnio pracujemy.

W tej kwestii udało nam się zamknąć kilkanaście małych tematów, a do tego kilka z zadań po szybkiej weryfikacji okazało się być już nieaktualnych bądź nawet zrobionych.

Na drobne wyróżnienie zasługuje natomiast akcja, gdzie przepisaliśmy naszych gadających NPC i udało nam się osiągnąć prawie 🙂 te same rezultaty, podczas gdy ilość kodu ograniczyliśmy do około 25%.

Co nowego przynosi ServUO

System zestawów przedmiotów

Gracze RPG z pewnością kiedyś spotkali się z obecnym w innych grach systemem zestawów przedmiotów (item set).

W skrócie, taki system polega na tym, że można zdobyć przedmioty, które są częścią jakiegoś zestawu.

Takie przedmioty zazwyczaj mają właściwości porównywalne z przedmiotami słabymi, bądź przeciętnymi, jednakże, jeżeli zbierzemy i ekwipujemy pełny zestaw, to przedmioty te w synergii posiądą dodatkowe właściwości.

I dokładnie taki system będziemy mieć do naszej dyspozycji po migracji na nowy silnik 🙂

ServUO domyślnie posiada 32 gotowe zestawy, które pozyskiwać można z potworów, z questów, a również niektóre może wytwarzać rzemieślnik, natomiast żądnych większej ilości konkretów zapraszamy TUTAJ

Oczywiście system ten możemy modyfikować i rozwijać i mamy już na to kilka pomysłów, ale na to jeszcze przyjdzie czas.

Niezależnie od tego czy po prostu lubicie zbierać graty, czy może takie zestawy pomogą wam w ubraniu wymarzonej postaci, czy może pozwolą wam stworzyć zupełnie nową postać, na pewno będzie to ciekawy dodatek do naszego świata.

Podsumowanie

Obżarstwo, szampan, imprezy, spotkania, postanowienia, czyli święta, święta i po świętach.

Na szczęście to już za nami i możemy wrócić do codzienności i komputera 😀

Mamy nadzieję, że 2023 będzie rokiem Nelderim, albo chociaż rokiem Nelderim na ServUO, no ale to już czas pokaże 😉

Do następnego!

Read More

Paczka zmian i poprawek

  • dokonano przeróbki w kodzie miastowych NPC (mieszczan, żebarków, pijaków, szermanych typów)
  • dokonano poprawek spawnów w.w. NPCów
  • przygotowano regiony pod system trudnosci mobów: Sale Paroxysmusa, Komnaty Wielkiej Pokracznej Bestii, Jaskinia Błysków, Grota Królowej Wróżek, Posterunek Varg
  • poprawiono spawny w dungeonach: Sale Paroxysmusa, Komnaty Wielkiej Pokracznej Bestii, Jaskinia Błysków
  • przystosowano regiony skrzyni chaosu pod nowe regiony
  • dodano kościeja do dungeonów: Sale Paroxysmusa, Elghinn, Komnaty Wielkiej Pokracznej Bestii
  • podwojono liczbę starożytnych liczów, które mogą pojawić się na mapie
  • poprawiono kolor kolosa valorytu
  • poprawiono błąd dotyczący strażników w Podmroku, którzy atakowali Drowy
  • uporzadkowano i przetlumaczeno nazw roslin ozdobnych
  • śluz wielkiej pokracznej bestii bedzie informowal o rozpadzie ekwipunku
  • Dodane dodatkowe labelowanie artefaktów ze zwojów nagród (widoczne tylko dla gm)
  • Dodano logowanie operacji bankowych (widoczne tylko dla gm)

Należy dokonać aktualizacji plików gry za pomocą NelderimLauncher‘a

Read More