Witajcie w dzisiejszym, niestety opóźnionym DevBlogu. Trochę nam szkoda, że nie udało się utrzymać stałego cyklu dwutygodniowego przez cały czas gdy prowadzimy DevBloga, ale zrobimy co w naszej mocy, żeby więcej się to nie powtórzyło 😉
Zapraszamy do lektury
Dużo małych zmian
Ze względu na dość mocno ograniczony wolny czas w ostatnich tygodniach musieliśmy zmienić trochę system pracy i skupiliśmy się głównie na mniejszych zadaniach, które mogliśmy szybko zrobić w wolnych chwilach.
Poskutkowało to tym, że udało nam się zamknąć dużo małych tematów, które pojedynczo nie robią wrażenia, ale sam fakt tego, że lista małych zadań do zrobienia jest teraz tak krótka, że zniknął suwak do przewijania, bardzo nas cieszy.
Z drugiej strony też wszystkie te zrobione zadania trafiły na listę rzeczy do ostatecznego potwierdzenia i czeka nas niedługo dość potężna sesja testowa 🙂
Lista zrobionych rzeczy prezentuje się tak:
Zwłoki będą znikać, jeżeli potwora zabije strażnik
Paragony spawnują się tak jak powinny
Naprawiliśmy zlecenia myśliwego
Pogromca nieumarłych będzie działać na Kościeja
Punkty fabularne będą przypisane do konta
Ograniczenie spamu używania pasterstwa
Konfigurowalny czas do restartu/shutdownu
Możliwość anulowania trwającego restartu serwera
Przedmioty będzie można ubezpieczać tylko u bankiera
Przenieśliśmy odgłosy i animacje dla rzemiosł
Poprawiliśmy flagi na co można wchodzić, a na co nie można 🤷
Wiele poprawek w tłumaczeniach
Kilka zadań, które zrobiły się same 😀
Jak widać, lista tego co udało nam się ostatnio zrobić jest całkiem spora, ale lista czasochłonnych rzeczy, które jeszcze mamy do zrobienia też jest niczego sobie 🙂
Co nowego przynosi ServUO
A kto nie lubi zjeść?
No właśnie! Każdy lubi dobrze zjeść, a jak już o jedzeniu mowa, to musicie wiedzieć, że nowe patche w UO zaopatrują umiejętność Gotowanie w całkiem ciekawe i nowe potrawki dodające ciekawe bonusy.
Poniżej znajdziecie screeny z uo.com, jako, że jeszcze nie mamy własnych tłumaczeń na te potrawki (może jakiś konkurs zorganizujemy… 🤔 ). Kilka z nich dodaje właściwości, których pewnie nie znacie, jeśli nie graliście na shardach z patchami powyżej MLa, a są to między innymi “pochłaniacze” obrażeń (soak), właściwość, która zmniejsza szansę przerwania zaklęcia (casting focus), właściwość, która pozwala odrodzić część many z obrażeń nam zadanych (soulcharge).
Spora część z tych potrawek wymaga rybek, które można łowić za pomocą umiejętności Rybactwo wykonując specjalnego questa lub znajdując się w konkretnej lokacji, które, oczywiście, muszą być dostosowane do naszej mapy.
Podsumowanie
I w tym tygodniu to tylko tyle i aż tyle z tego nad czym pracowaliśmy w temacie ServUO. Mamy też nadzieje, że udało wam się bez większych problemów przeżyć tygodniowe opóźnienie DevBloga.
Widzimy sie znowu za (miejmy nadzieję) dwa tygodnie!
Zapraszamy do wzięcia udziału w Wojnie Rzemieślników. To 2-etapowy event pomysłu Lekko Zgryźliwego lub jeśli nie masz pary, zapisz się w tym formularzu do listy losowej FORMULARZ. Regulamin znajdziecie w wiadomościach niżej. Event będzie miał miejsce 02.04.2023 o godzinie 20:30.
Oba etapy odbędą się w ten sam dzień, więc weźcie to pod uwagę. Etap II startuje o 22:30.
1) Gracz może zgłosić do 2 postaci do drużyny, która składać się będzie z 1 postaci walczącej i nieskończenie wielu rzemieślników (postaci mogą pochodzić z tego samego konta lub można zgłosić jedną swoją postać i postać innej osoby, z którą zamierzamy być w drużynie) . Zgłoszenia mają być kierowane do GMa Lekko Zgryźliwy.
2) Zgłoszona postać crafterska będzie mieć wstęp do lokacji, gdzie można pozyskiwać rudę oraz do drugiej lokacji, gdzie można rąbać drewno.
3) Zgłoszona postać crafterska będzie mieć wstęp do lokacji, gdzie można zbierać zioła. Zioła do czarów nekromanckich nie będą dostępne w tej części, należy je wydropić z potworów.
4) Zgłoszona postać bojowa będzie miała wstęp do w.w. lokacji oraz do lochu z potworami, gdzie będzie można pozyskiwać, między innymi, składniki nekromanckie, skóry i materiały na cięciwy.
5) Zgłoszona postać crafterska otrzyma komplet narzędzi z żelaza.
6) Zgłoszona postać bojowa i crafterska przybywa odziana we własną szatę/togę/koszule/spodnie/fartuch/pas/płaszcz bez propsów oraz buty z max 1% odpornością. Postaci nie mogą posiadać żadnych kontrolowanych istot w momencie przybycia na event.
7) Postać bojowa może mieć w plecaku księgę umiejętności specjalnej, księgę Tradycji Wojennej, księgę Rycerstwa, Księgę Nekromancji, Księgę Skrytobójstwa, Księgę Zaklęć Barda, Księgę Magii bez żadnych propów. Ewentualne księgi z autoquestów mogą zostać w plecaku.
8) Postaci, które nie są postaciami bojowymi, posiadające umiejętność Druidyzm nie mogą wnosić ksiąg druidyzmu na teren eventu.
9) Poza w.w. przedmiotami, nie można na teren eventu wnosić innych przedmiotów. Każdy kto wniesie inne przedmioty, które nie zostały wyżej wymienione, zostanie przeniesiony na teren więzienia na 8h.
10) Zgłoszone postaci będą miały 2h na zebranie potrzebnych materiałów/składników i stworzenie wymaganych przedmiotów. Na miejscu startowym będzie kowadło i palenisko oraz 50 materiału.
11) Atakowanie i okradanie graczy jest zabronione.
12) Postaci, które opuszczą tereny eventu nie mogą na niego wrócić. Dozwolony jest log out.
13) Postaci, posiadające umiejętność Druidyzm nie mogą wnosić ksiąg druidyzmu na teren eventu.
14) Na teren eventu nie można przybywać we wcześniej rzuconej przemianie. Wszelkie przemiany muszą być rzucone już na terenie eventu.
15) Postaci dostają punkty za zabijanie potworów w przypisanym do nich lochu. Te punkty liczą się do ogólnej klasyfikacji.
Regulamin ETAP 2 – Zwykła arena => PvP:
1) TYLKO Przedmioty stworzone/zebrane przez postaci crafterskie w ETAPIE I eventu, będą wykorzysytwane przez postaci bojowe na arenie w tej części eventu.
2) Okradanie graczy jest zabronione.
3) Postaci, które znajdą się na terenie eventu, nie mogą go opuścić, aż do końca eventu. W przeciwnym wypadku tracą możliwość dalszego udziału w evencie, jednkakże, są wliczani do klasyfikacji ogólnej.
4) Postaci, które nie są postaciami bojowymi, posiadające umiejętność Druidyzm nie mogą wnosić ksiąg druidyzmu na teren eventu.
5) Ten etap będzię odbywał na arenie w osobnej lokacji w systemie mini-eventów PvP. Każda drużyna może odbyć maksymalnie 3 walki.
6) Nie można myć bandaży w trakcie walki na arenie.
7) W razie remisu pomiędzy drużynami nastąpi dogrywka.
8) Za zwyciestwo dostajemy 50 PKT. Za remis 25 PKT.
9) Jeśli walka nie rozstrzygnie się w ciągu 5 min, ogłaszany jest remis.
10) Jeżeli dogrywka nie rozstrzygnie walki. O wygranej decyduje rzut kośćmi.
11) Poza osobami walczącymi na arenie, zakazana jest walka między graczami.
Zazwyczaj spotykamy się poprzez Discord omawiając wiele kwestii, tym razem na żywo w towarzystwie planszówek i smacznych napoi 😉 mieliśmy okazję, porozmawiać o przyszłych losach Nelderim. Spotkanie za nami a praca wre, a dziś jak co piątek ruszamy z kolejnym DevBlogiem!
Pomniejsze prace
Podczas ostatnich dwóch tygodni udało nam się również przenieść kilka zmian z RunUO na ServUO. Przede wszystkim przenieśliśmy nasz system niszczenia się przedmiotów (zbroi, broni, ubrań itp…). Udało nam się również dorzucić możliwość przerabiania przez skrybę niechcianych ksiąg magii, aby umożliwić ich recykling, niwelując zaśmiecanie nimi plecaka, skrzyń czy zmuszania do przerzucania tych niepotrzebnych do śmietnika. Odkryliśmy również, że system tak zwanego “autostable” wciąż częściowo działa i podczas zalogowania serwer potrafił przyprowadzić do nas zwierzaki ze stajni. Na szczęście sytuacja opanowana a system został całkowicie wyłączony.
O choroba!
W DevBlog#28 opisywaliśmy nasze zmagania z dostosowaniem Systemu Chorób do RunUO. W tzw. międzyczasie, dodaliśmy tam parę funkcjonalności i opisaliśmy system chorób najszerzej, jak tylko mogliśmy. Znajdziecie je w poszczególnych artykułach: System Chorób, Wampiry, Wilkołaki.
Dość sporo zabawy mieliśmy z tym systemem. Najpierw na samym ServUO, gdy w, bodajże, 2020 roku, system został napisany przez zaprzyjaźnionego kanadyjskiego skryptera z forum ServUO, gdy tylko został nam dostarczony, to wiedzieliśmy, że kilka rzeczy chcemy w nim zmienić. Dopiero w 2022 wpięliśmy go na ServUO, a po zmianach opisanych w DevBlog#28 oraz dodaniu permanentnego statusu mordercy u Wilkołaka, zmianie kolorów gumpów, numerów seryjnych gumpów (na RunUO) oraz kilkunastu godzinach testowania i około 10 crashach, byliśmy w stanie wydobyć z niego coś w miarę zbalansowanego i fabularnie pasującego do klimatu Nelderim.
Tak więc, po pullu i restarcie, ten system możemy fabularnie wykorzystywać do rozwoju eventów, questów oraz postaci na RunUO i ServUO 🙂
“Produkty” regionalne
W jednym z początkowych DevBlogów pokazaliśmy wam nasz autorski system gradacji trudności potworów, który został napisany przez kaczego. Aby ten system zadziałał, musimy dokonać nowego podziału dungów na poszczególne regiony przypisane do konkretnych poziomów. Dodatkowo, ten podział pozwala nam na uporządkowanie spawnerów. Dzięki wyliczeniom Levego, jesteśmy w stanie podzielić spawnery z procentowymi proporcjami odpowiednimi dla danego poziomu.
Jak mogliście zaobserwować w Wulkanie, ten podział musi być jeszcze trochę dopracowany i robimy to trochę metodą prób i błędów, ale wydaje się, że w końcu udało nam się znaleźć idealną formułę dzięki sekwencjonowaniu spawnera.
Zwierzęta do oswojenia będą wrzucane dodatkowo w osobne spawnery z przełącznikiem Tamowalny/Nietamowalny z szansą ok. 10% (zależnie od dunga).
Co nowego przynosi ServUO
Mechaniczne zwierzaki
Do tej pory na RunUO nie mieliśmy zbytnio wyboru w kwestii kontrolowanych istot, które można stworzyć za pomocą umiejętności Majsterkowanie. Na szczęście emulator ServUO wybawia nas od tego pozbawionego wyboru świata w stylu “kup se, zrób se i poskładaj”.
Znany już nam golem jest najprostrzym spośród mechanicznych istot, które można kontrolować i jak wiemy zajmuje on 3 sloty. Aby go stworzyć musimy mieć:
5 przekładni
50 sztab żelaza
50 sztab brązu
1 kryształ mocy
1 mechanizm sprężynowy
Nowe patche umożliwiają nam stworzenia bardziej zaawansowanych konstruktów.
Aby w nasze łapki wpadła “Instrukcja Mechanicznego Życia”, musimy wykonać quest od…. Sutka (to oryginalna nazwa, no co zrobisz…). Quest nie musi być wykonany przez postać z Majsterkowaniem, ponieważ ta księga może być przenoszona pomiędzy postaciami.
Żeby sobie takiego peta stworzyć, będziemy musieli w menu przedmiotów tworzonych przez majstra, odnaleźć Zmodyfikowany Mechanizm Sprężynowy.
Lista zaawansowanych petów:
Ta najprostsza z zaawansowanych konstruktów i zajmuje jedno miejsce na w slotach. Aby go stworzyć, będziesz potrzebować:
100 sztab brązu
10 przekładni
Zmodyfikowany Mechanizm Sprężynowy
Kiedy otrzyma rozkaz ataku, ten mechaniczny towarzysz wyje o pomoc. Maksymalnie 3 dodatkowe skórzane wilki materializują się w około 4-sekundowych odstępach i atakują cel. Po bitwie zdematerializują się w ten sam sposób. Przywołane wilki walczą tylko z początkowym celem, a mechaniczny wilk nie może wezwać więcej pomocników, dopóki już istniejące nie znikną. Mechaniczny wilk zajmuje jedno miejsce w slotach, a przyzwani pomocnicy, zaś, nie zajmują żadnych miejsc.
Do skonstruowania tego zwierzaka będziesz potrzebować:
100 pociętych skór
butelkę z olejem (można będzie ją kupić u dostawcy)
Zmodyfikowany Mechanizm Sprężynowy
Najsilniejszy z tych mechanicznych zwierzaków, zajmuje 2 miejsca na towarzyszy i szybko radzi sobie ze stworzeniami średniego poziomu. Aby go stworzyć, będziesz potrzebować:
50 pociętych skór
25 białych smoczych łusek
Zmodyfikowany Mechanizm Sprężynowy
Kotl automaton:
Ten elitarny mechaniczny zwierzak może zostać stworzony tylko przez majsterkowicza, który przeczytał recepturę uzyskaną poprzez handel z handlarzem artefaktami Kotl podczas wydarzenia Skarby miasta Kotl lub po zakończeniu wydarzenia z zamówień hurtowych majsterkowiczów. Szansa na powodzenie w stworzeniu tego fenomenalnego zwierzaka wynosi tylko 5%, więc doświadczony rzemieślnik powinien wspomóc swoje wysiłki, wyposażając go w talizman. Udana próba rzemieślnicza umieszcza w plecaku majsterkowicza Odbudowaną Głowę Automatu Kotla.
Do tego potrzebne będą:
Zrekonstruowana Glowa Automatona
Moduł zasilający komorę stazy, który można zakupić od pewnego NPC nazwanego Kolekcjoner lub pozyskać z ukrytych skrzyń w wydarzeniu Skarby miasta Kotl.
Automatyczny siłownik, który można pozyskać w evencie lub z nagród za zamówienia Majstra (opisane w poprzednim DevBlogu), oraz 300 sztab.
Automatony zachowują odcień metalu, z którego zostały wykonane, i otrzymują podwójne premie do odporności i obrażeń, zgodnie z premiami do odporności na materiały i obrażeń, które można znaleźć tutaj. Jeśli automat osiągnie 0 HP, w plecaku właściciela zostanie umieszczona „zepsuta głowa automatona”.
popusty pet może być naprawiony za pomocą 75 sztab tego samego materiału, z którego został stworzony
zepsuty automaton nadal liczy się do puli slotów
popsutego automatona nie można wymienić, sprzedać, ukraść, upuścić czy przenieść
Więcej można dowiedzieć się na oryginalnej stronie UO.
Do czasu startu serwera na nowym silniku mogą zajść zmiany w nazewnictwie oraz mechanice działania poszczególnych elementów tego systemu.
Podsumowanie
Na dziś to już tyle, ostatnie Devblogi poruszają się w podobnej tematyce, ponieważ dotykają zagadnień, które zajmują sporo czasu i wykorzystują naszą moc przerobową do maksimum. W tle oczywiście działamy z innymi drobnymi projektami, ale nimi chwalić będziemy sie, gdy ich faza rozwoju będzie znacząca lub gdy nadejdzie odpowiedni moment na małe zaskoczenie 😉 Do następnego!
dodano lokalizacje z medykami (czytaj w systemie chorób)
dodano spawnery, gdzie można zarazić się chorobą (czytaj więcej o systemie chorób)
dokonano zmian w działaniu grupy fabularnej Wampiry (czytaj więcej) -> gracze, których postaci są wampirami, winni zgłosić się do GMa Maupishon w celu ponownego nadania wampiryzmu w obecnym systemie
dokonano zmian w działaniu grupy fabularnej Wilkołaki (czytaj więcej) -> gracze, których postaci są wailkołakami, winni zgłosić się do GMa Maupishon w celu ponownego nadania likanotropii w obecnym systemie
dokonano podziału kolejnych dungeonów na regiony pod system gradacji potworów
dodano nowe regiony TylReviaren i Wulkanu do systemu Skrzyni Chaosu