Nelderim DevBlog#58

Ostatnio wydarzyła się rzecz nieszablonowa, ponieważ zdecydowaliśmy się pominąć ostatnie wydanie DevBloga.

Sytuacja była spowodowana najzwyczajniej niedoborem wolnego czasu i zdecydowaliśmy się odłożyć publikacje o kolejne dwa tygodnie niż publikować byle co na siłę.

Mamy nadzieję, że już więcej się to nie powtórzy, a teraz zapraszamy was do lektury.

Sesje testowe

Ostatnie sesje testowe, które odbyły się 16.05.2024, 22.05.2024 oraz 05.06.2024 pozwoliły nam na sprawdzenie zmian, które wprowadziliśmy w ostatnim czasie oraz przetestować systemy skrzynek skarbów, które są oryginalnie zaimplementowane na ServUO.

Podczas testów 16.05.2024 potwierdzaliśmy, że nasze poprawki działają tak ja należy, miedzy innymi:

 • przepisane na nowy system ACC czary mrocznego rycerza
 • aura feniksa z wbudowanego mechanizmu efektow obszarowych
 • czy serwer nadal crashuje przy kopaniu rudy
 • czy Scroll Of Transcendence leci z odpowiednimi wartościami (+0,1 do +0,3)
 • czy przeniesiona zmiana z RunUO, gdzie gdy posiadamy Zatruwanie i Magię, to przy czarowaniu żywiołaka powietrza, potrafimy wyczarować żywiołaka trucizny, działa poprawnie
 • czy tytuł stolarza poprawnie się wyświetla (brakowało myślnika)
 • czy odpowiednio dostosowaliśmy punkty za zlecenia myśliwskie, które zostały wpięte do nowego systemu zleceń
 • czy przedmioty specjalne pojawiają się zgodnie z przypisanym do nich mobem
Testowaliśmy zlecenia małe, duże oraz na bossy
Tak teraz będzie wyglądać księga Mrocznego Rycerza – posiada możliwość ustawienia hotkeya w grze za pomocą [csscast oraz opis w zwoju widocznym przy danym czarze
No i pamiętajcie. Nie przesadzajcie z ekspozycją swego Męstwa, bo to crashuje serwer 😉

Testy, które miały miejsce 22.05.2024 wyjątkowo poświęciliśmy na sprawdzenie głównie lootu ze skrzyń z map skarbów, Rybactwa i paragonów w celu zweryfikowania zmian jakie OSI poczyniło oraz natężenia lootu, ale na to poświęciliśmy osobny rozdział w DevBlogu.

Skrzynki z map skarbów zmieniły swój wygląd.
Paragon chest zachował swój oryginalny wygląd i opis

Oprócz skrzynek testowaliśmy ponownie system dział na statkach i sprawdzaliśmy tłumaczenia. Kilka z nich jest do poprawy, kilka do dodania, ale w zasadzie system jest prawie gotowy do podania.

SoSy wyglądają jak nowe skrzynie skarbów, ale Ancient SoSy wyglądają tak samo jak na RunUO

05.06.2024 miały miejsce testy początkowej ścieżki nowego gracza. Zrobiliśmy sobie nowe postacie. Wylądowaliśmy na Wyspie Początku, którą już przetestowaliśmy w DevBlog#50. Następnie, portalem przeszliśmy do Komnaty Stworzenia, gdzie sprawdziliśmy czy:

 • po wybraniu odpowiedniej rasy otrzymujemy język rasowy na 100%
 • czy teksty się dobrze wyświetlają
 • czy teleporty do miast działają odpowiednio

Następnie udaliśmy się do NPCów w mieście i sprawdzaliśmy, niczym Morawiecki za rządów PiSu, czy ceny w sklepach są odpowiednie oraz czy ilości towarów się zgadzają. Zauważyliśmy, że brakuje trochę tłumaczeń oraz jest trochę nierówny rozkład ilości i cen towarów, więc będzie trzeba wprowadzić pewne poprawki.

Skrzynie skarbów

O mapach pisaliśmy trochę w DevBlog#12, ale dziś rozwiniemy temat.

Ważna aktualizacja w Publishu 105 na wiosnę 2019 r. zmniejszyła liczbę poziomów mapy z 7 do 5. Ponadto motywy skrzyń skarbów zostały teraz oparte na następujących pakietach inspirowanych profesjami:

 • Rzemieślnik
 • Morderca
 • Mag
 • Leśniczy
 • Wojownik

W wyniku tego powstanie mapa o następującej treści: „Mapa postrzępionych skarbów prowadząca do skarbca maga”
Istnieją również trzy cechy skrzyni: zardzewiała, znajomy normalny metal lub złoto. Jakość skrzyń jest określana w momencie kopania w oparciu o zmodyfikowane umiejętności kartograficzne kopacza przy pierwszym pomyślnym wykopaniu skrzyni. Jeśli zdecydujesz się wymusić ponowne przeciągnięcie skrzyni (tj. przesunięcie), jakość nigdy nie będzie lepsza niż przy pierwszym pociągnięciu, ale może być gorsza, jeśli twoje umiejętności kartograficzne są niższe niż przy pierwszej udanej próbie.

Przy otwieraniu skrzyń na ServUO będzie liczyć się Luck postaci otwierającej skrzynię.

(nazwy pochodzą z OSI, nasze mogą się nieco różnić)

Więcej szczegółów na temat tych mapek znajdziecie na stronie uo.com, jednakże, pamiętajcie, że finalnie informacje, które tam znajdziecie nie muszą odzwierciedlać tego co znajdziecie u nas.

Zatopione skarby

Tutaj nie nastąpiły żadne drastyczne zmiany. OSI jedynie dodało kilka dekorów, rzadkich składników oraz składników do Imbuingu, które na początku wyłączymy, gdyż sprawa Imbuignu musi być dobrze przedyskutowana i przetestowana.

Skrzynie Paragonów

System skrzyń z Paragonów nie uległ zmianie. Będzie działać na tych samych zasadach jak działa na RunUO. Jeśli zaś chodzi o natężenie propsów w przedmiotach w owych skrzyniach, w naszym mniemaniu jest nawet niższe i prawdopodobnie trzeba je będzie podkręcić.

Statki i okręty

Podczas ostatnich dwóch tygodni po zabawie w poszukiwaniu zatopionych skarbów, postanowiliśmy przy okazji popływać chwilę okrętami i sprawdzić ich funkcje. Wspominaliśmy o nich w DevBlog#4 oraz DevBlog#41 więc jeśli jeszcze ich nie czytaliście to zapraszamy do lektury! Same okręty działają prawidłowo, niektóre menu wymagają tłumaczeń lub poprawek tłumaczeń. Konieczne jest zróżnicowanie nazw kuli armatnich, które obecnie w większości kryją się pod jedną nazwą bez rozróżnienia na ich rodzaj. Dodatkowo odkryliśmy farby do okrętów (więcej tutaj), które zakupić można u malarza łodzi. Statek można pokryć jednym z ośmiu kolorów, te zaś będą blaknąć, a po upływie dwóch tygodni, statek wróci do podstawowej barwy. Aby nałożyć inną farbę lub usunąć kolor można użyć zmywacz do farby. Możliwe, że na Nelderim farby te wytworzyć będzie mógł alchemik.

Kolory farb do pokładu

Stworzyliśmy również imitację bitwy morskiej. Strzały z armat ulokowanych na okrętach mogą ranić zarówno statki piratów, innych graczy jak i morskich bossów i championów. Zadawanie obrażeń wrogiemu okrętowi spowoduje utratę wytrzymałości statku, co za tym idzie będzie on mógł pływać wolniej aż do całkowitego zatrzymania. Statek w każdej chwili można naprawić, lecz zajmuje to kilka minut. Poniżej przedstawiono galeon pomalowany niebieską farbą do łodzi, który rozstrzelał inny okręt.

Podsumowanie

Ostatnio nasza uwaga jest bardziej skupiona w stronę szlifowania pomniejszych elementów serwera, aniżeli implementacji nowych wspaniałych systemów, co wiąże się z tym, że DevBlogi nie są aż tak spektakularne jak mogłyby być, jednakże oznacza to również że obecny stan serwera jest już w zadowalającym stanie.

Do następnego!

Leave a reply